Wiele osób, mając do zagospodarowania obecną w przedpokoju czy sypialni wnękę, decyduje się na szafę na wymiar. Jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie, pozwalające w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Czasami jednak okazuje się, że wnęka jest ulokowana z dala od źródeł światła. Taka sytuacja ma miejsce w niektórych mieszkaniach w Warszawie, w których np. przedpokój jest dość długi. Nie zawsze oświetlają go promienie słoneczne, a lampa sufitowa nie daje wystarczająco światła. Wtedy we wnętrzu głębszej szafy wnękowej może być po prostu ciemno. Jak rozwiązać ten problem? Podpowiadamy! Zapraszamy do lektury!

„Gdzie jest ten podkoszulek?”

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przez kilkanaście minut szukać ulubionego podkoszulka? A może ciężko Ci czasem dokopać się do konkretnej sukienki, bo stojąc przed szafą, zasłaniasz sobie światło? Cóż, bywa to kłopotliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w szafie wnękowej odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu:

  • cała garderoba będzie dobrze widoczna, co pozwoli zaoszczędzić czas i szybciej znaleźć konkretną sztukę odzieży,
  • szukanie rzeczy w nocy lub rano, gdy inni domownicy śpią, nie będzie wymagało włączania górnego światła i budzenia ich,
  • kolory i odcienie ulubionych koszul czy sukienek da się porównać na miejscu, bez wyjmowania ich z szafy,
  • przedpokój zyska kolejny nowoczesny, funkcjonalny element,
  • nie musisz brać latarki, aby znaleźć coś w głębi mebla.

Niewiele trzeba, aby poprawić sobie komfort przeszukiwania domowej garderoby!

Jakie są formy takiego oświetlenia?

Najczęściej spotykana postać oświetlenia szaf wnękowych przesuwnych lub otwieranych tradycyjnie to energooszczędne LED-y. Zwykle instalowane są one w formie taśm z wieloma punktowymi źródłami światła. Taśmę taką da się nakleić bezpośrednio na meblu (np. na spodzie poszczególnych półek) lub poprowadzić w specjalnej szynie aluminiowej. Drugie rozwiązanie zwykle lepiej się prezentuje. Szyny można przykręcić do półek lub wyżłobić w półkach rowek o odpowiedniej szerokości, aby wpuścić w niego całość oświetlenia. Oczywiście to wymaga dodatkowych narzędzi i czasu.

No dobrze, a co z oświetleniem garderoby wiszącej? Tutaj można z kolei zamówić specjalne drążki z wbudowaną taśmą LED-ową. Dzięki temu nie jest konieczne instalowanie dodatkowych listewek po bokach, czy nad drążkiem. Wszystkie ubrania umieszczone na wieszakach są od góry oświetlone. Eliminuje to konieczność zdejmowania z wieszaków każdej sztuki odzieży, aby upewnić się, że to na pewno ta marynarka albo ta koszula, której się szukało!

Jak włączać oświetlenie w szafie?

W trakcie czytania tego artykułu być może w Twojej głowie pojawiło się pytanie: W jaki sposób włączyć tego typu oświetlenie? Jak to ma działać? Sposobów jest kilka. Możesz oczywiście postawić na tradycyjny włącznik/przycisk. Tyle że tutaj za każdym razem będzie trzeba pamiętać o jego ponownym wciśnięciu przed zamknięciem szafy… Niezbyt to wygodne, prawda? Nietrudno byłoby w pośpiechu o tym zapomnieć. Dlatego lepszą opcją jest zainstalowanie odpowiednich czujników, reagujących na otwarcie drzwi szafy lub ich przesunięcie.

Wspomniane czujniki często działają na podczerwień. Warto zastanowić się, ile takich elementów jest potrzebne. Przy bardzo szerokich szafach wnękowych jeden raczej nie wystarczy (podobnie trzeba dopasować liczbę taśm LED). Na czym polega działanie takiego czujnika? Otóż włącza on oświetlenie w momencie, gdy 'zobaczy’ przed sobą przeszkodę lub wręcz przeciwnie – gdy znika ona z jego zasięgu. Wszystko zależy od tego, jak dany typ został zaprogramowany. Czujniki są niewielkie, więc nie będą zbytnio rzucały się w oczy.

Jeszcze inna opcja to tzw. krańcówka. W tym przypadku oświetlenie może działać podobnie jak w lodówce albo w oświetlanym barku. Otwarcie drzwiczek powoduje, że przycisk zostaje wyciśnięty i wówczas światło działa. Ich zamknięcie dociska guzik, a więc wyłącza obwód.

Szafa do zabudowy – od razu z oświetleniem?

Jeśli rozważasz zakup nowych mebli do swojego mieszkania w Warszawie, zastanów się, co tak naprawdę będzie potrzebne. W Żar Kar możemy przygotować dla Ciebie kompleksowe rozwiązania w postaci szaf na wymiar, w pełni wyposażonych w niezbędne elementy i spersonalizowanych kolorystycznie. Zaprojektujemy dla Ciebie szafę, uwzględniając Twoje oczekiwania i potrzeby. Wydzielimy w niej przykładowo:

  • półki na przechowywanie rzeczy, składanych w kostkę,
  • szuflady na krawaty, biżuterię czy bieliznę,
  • głębsze półki na mniej używane, sezonowe ubrania (szaliki, czapki, rękawiczki),
  • strefę na odzież wiszącą,
  • przestrzeń na obuwie.

Zadbamy także o właściwe oświetlenie poszczególnych części. Chcesz, aby oświetlenie było podzielone? Bardzo dobrze! W sporych rozmiarów szafie wnękowej jest to przydatne. Dzięki temu światło może zostać włączone jedynie w jednej części – w aktualnie otwartym skrzydle. Po co masz samodzielnie rozplanowywać i instalować LED-y? Możemy to zrobić za Ciebie już na etapie montowania gotowej szafy. Wówczas od razu otrzymasz w pełni funkcjonalny, nowoczesny mebel!

Szafa wnękowa przesuwna to coś, co pozwala w jednym miejscu przechowywać całą garderobę i łatwo znajdować poszczególne jej elementy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie wyceny szaf na wymiar! Chętnie pomożemy Ci zoptymalizować domową przestrzeń poprzez ustawienie w niej idealnie pasującej szafy!