Ciasno stłoczone koszule męskie, przemieszane ze spodniami i sukienkami żony. Spiętrzone podkoszulki, wśród których ciężko znaleźć ten jeden, konkretny. Brak miejsca i wysypujące się na głowę stosy ubrań… Nie tak to wszystko powinno wyglądać, prawda? Choć szafy wnękowe są z reguły pojemne, to źle zagospodarowane – szybko się zabałaganiają. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w użyteczne i ułatwiające posegregowanie rzeczy akcesoria. Co konkretnie mamy tutaj na myśli? Sprawdź!

Jeden drążek? Niekoniecznie!

Z reguły przyzwyczajeni jesteśmy do szaf, w których mamy jeden długi drążek na ubrania wiszące. Tymczasem nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie! W wysokich szafach, sięgających sufitu – zwłaszcza w kamienicach w Warszawie – świetnie sprawdzą się dwa takie drążki. Jeden z nich może znajdować się wyżej. Jak do niego sięgnąć? Drabina wcale nie jest niezbędna. Są na to dwa sposoby:

  1. Tak zwany pantograf, czyli przesuwny drążek, wyposażony w specjalny uchwyt. Wystarczy delikatnie pociągnąć za ten właśnie uchwyt, aby całość zjechała na dół, co pozwoli bez problemu wyjąć potrzebną sztukę odzieży.
  2. Zwykły, tradycyjny pręt, z którego wybrany wieszak zdejmuje się za pomocą patyka-uchwytu.

W drugim przypadku może trzeba będzie nabrać nieco wprawy, aby łatwo sięgać po konkretną odzież. Tak czy inaczej, dwa drążki w szafie pozwolą oddzielić odzież sezonową (np. ciepłe zimowe kurtki i płaszcze) od regularnie noszonej garderoby. Inna opcja ich zastosowania to osobne przechowywanie ubrań męskich i damskich.

Wysuwane półki

Kolejna rzecz, która ułatwi zachowanie porządku, to półki na szynach. Przypominają one zwykłe półki, ale są wysuwane do przodu dzięki zamocowanym na bocznych ściankach szafy prowadnicom. Nieco inaczej mogą natomiast wyglądać półki bądź kosze na buty. Przykładowo, są one czasem skośne i mają kilka przegródek, co pozwala szybko dostrzec potrzebną w danej chwili parę butów. Obuwie może być również przechowywane na specjalnej półce z prawidłami. Po co za każdym razem wypychać buty gazetami czy papierem? Lepiej przeznaczyć na nie specjalną przestrzeń w swojej garderobie!

W Żar Kar projektujemy dla naszych klientów szafy na wymiar. Możesz zdecydować, ile zwykłych, a ile wysuwanych półeczek będziesz potrzebować. Jeśli nie masz pewności, jak rozplanować dostępną przestrzeń, chętnie Ci doradzimy! Po dokonaniu pomiarów wnęki nasz zespół zaproponuje Ci korzystne rozwiązania, pozwalające zagospodarować wolne miejsce w optymalny sposób.

Szuflady w szafie wnękowej: na co się przydają?

Ten sporych rozmiarów mebel nie musi składać się wyłącznie z półek i drążków. Kolejny element, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonalną garderobę, to szuflada.

Warto rozważyć, co będzie przechowywane w takich szufladach. Zwykle bowiem przydadzą się do nich także dodatkowe akcesoria, np. w postaci przegródek. Pozwolą one oddzielić od siebie poszczególne elementy i sprawią, że nie zrobi się w nich galimatias z różnych drobnych przedmiotów. Wykładane delikatną tkaniną wkłady to świetne miejsce, aby przechowywać:

  • krawaty – każdy z nich, zwinięty, będzie na widoku po wysunięciu szuflady,
  • drobną biżuterię: kolczyki, naszyjniki, zegarki, bransoletki, spinki do mankietów koszul,
  • bieliznę, chociażby poszczególne pary/typy skarpetek,
  • paski do spodni,
  • inne akcesoria, takie jak rękawiczki, apaszki albo zapasowe sznurówki.

Same szuflady, wysuwane z szafy, mogą również mieć transparentne fronty (’okienko’ w płycie MDF). Pozwoli to od razu dostrzec, co w której z szuflad się znajduje. To przydatna opcja w przypadku naprawdę sporej garderoby rodzinnej.

Oświetlenie i lustra

Kolejne akcesoria, których nie powinno zabraknąć w szafie pod zabudowę, to lustra oraz oświetlenie o odpowiedniej barwie. Oczywiście można ułatwić sobie sprawę i jedno ze skrzydeł drzwi przesuwnych wyposażyć w lustro. Umieszczenie go na zewnętrznej stronie drzwi pozwoli optycznie zwiększyć wymiary pomieszczenia. Jeśli jednak nie chce się mieć go na wierzchu, warto rozważyć zamontowanie we wnętrzu szafy lustra wysuwanego. Znacznie ułatwi to ubieranie się przed ważnym wyjściem oraz przymiarki kolejnych ubrań. A może opłaci się postawić na kilka luster? Ich ustawienie pod odpowiednim kątem pozwoli przejrzeć się z wielu stron, nie tylko z przodu. W połączeniu z lustrem naściennym w przedpokoju będzie to bardzo pomocne rozwiązanie!

Aby szafa wnękowa nie była mrocznym miejscem, w którym ciężko cokolwiek znaleźć, przyda się w niej także sterowane czujnikami oświetlenie. Najczęściej stosuje się tu łatwe do przygotowania na wymiar taśmy LED-ów. Można je zainstalować zarówno nad garderobą wiszącą, jak i w poszczególnych szufladach czy nad półeczkami. Temat oświetlenia omawiamy szerzej w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

Dzisiejsze szafy wnękowe to już nie tylko proste meble z jednym drążkiem i kilkoma półkami z płyty wiórowej. To zaawansowane, rozbudowane rozwiązania, pozwalające optymalnie wykorzystać każdy dostępny kąt i zachować porządek w odzieży oraz dodatkach. Jeśli marzysz o takiej funkcjonalnej, nowoczesnej garderobie w swoim mieszkaniu w Warszawie, skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie taką szafę na wymiar, w której już nic nie zginie, a wszystko będzie na swoim miejscu. Zapraszamy!