Modernistyczny styl zazwyczaj kojarzony jest z surowymi, minimalistycznymi wnętrzami – czy jednak minimalizm musi od razu oznaczać, że przestrzeń jest pusta? Odpowiedź brzmi: nie. Wszystko bowiem zależy od tego, jakimi dekoracjami dopełni się to wnętrze.

Kuchnia jest wyjątkową przestrzenią, która wymaga stworzenia dobrej atmosfery samym wyposażeniem. To właśnie tutaj spędza się tak wiele czasu na szykowaniu posiłków dla siebie i najbliższych. Nierzadko przenosi się do niej całe życie rodzinne i to nie tylko w święta, ale też bez okazji – po prostu, by towarzyszyć domowemu szefowi kuchni w spełnianiu jego wariacji kulinarnych. Chyba nie masz już wątpliwości, jak ważny jest jej wystrój?

Dlatego też przed zaplanowaniem tej przestrzeni, trzeba dokładnie pomyśleć, jaki efekt właściwie chce się osiągnąć. Jak zapewne wiesz, nowoczesna kuchnia może mieć różny charakter: loft i minimalizm to tylko niektóre style, które wpisują się pojęcie modernistycznego wnętrza. W aranżacji bardzo ważne jest to, czym wykończy się ścianę nad blatem. Często jest to tylko niewysoki, ale szeroki pas między jednymi szafkami a drugimi, jednak wbrew pozorom – jego urządzenie jest bardzo ważne. W końcu najczęściej stoisz właśnie naprzeciwko tej ściany, kiedy szykujesz posiłki, prawda?

Jeśli więc jesteś ciekaw pomysłów dotyczących wykończenia tej części kuchni, zostań z nami! W niniejszym artykule bowiem prezentujemy najciekawsze lub zyskujące na popularności metody zagospodarowania ściany nad blatem.

Tapeta w kuchni? Czemu nie!

Jeszcze do niedawna uznawało się tapety za element wystroju, który jest passe. Tymczasem, dzięki nowoczesnej technologii produkcji, zyskały one drugie życie. Wykorzystanie zaawansowanych materiałów dodatkowo poszerza ich funkcjonalność! Dzisiaj tapety mogą zagościć też w nowoczesnej kuchni. Jakim cudem?

Otóż jednym z proponowanych i najczęściej stosowanych w tej przestrzeni rodzajów tapet jest ta z powłoką winylową. Jest gruba, a przy okazji odporna na wilgoć, co dotychczas dyskwalifikowało wszystkie inne warianty. Dzięki swoim wyjątkowym cechom doskonale maskuje niedoskonałości, ale też łatwo się czyści, będąc odporna na tarcie. Jeśli nawet zdarzy Ci się ją zachlapać, wystarczy, że chwycisz wilgotną szmatkę lub gąbkę i zetrzesz zabrudzenie z jej powierzchni. Same tapety zaś oferują bogactwo wzorów! Możesz też postawić na fototapetę, jednak te często wymagają jeszcze dodatkowej impregnacji.

Szklane płyty – estetyczne i funkcjonalne

Innym pomysłem na urządzenie ściany nad blatem kuchennym są specjalne szklane panele. Mogą być jednokolorowe, ale też z różnymi deseniami, w tym również zdjęciami. Producenci oferują je także w wersji lśniącej lub matowej. Wybór jest tutaj naprawdę ogromny, tak samo, jak wielkie są zalety tego rozwiązania. Co można wśród nich wyróżnić?

  • Są robione na wymiar, więc idealnie będą pasować do danej powierzchni;
  • Szkło jest gładkie, więc łatwo się czyści – wystarczy specjalny płyn i szmatka;
  • Są trwałe i odporne na działanie różnych negatywnych czynników, w tym zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne.

To tylko niektóre z korzyści, jakie można wymienić. Największym atutem jednak jest właśnie mnogość wzorów, które wkomponujesz w nowoczesną, jak i bardziej tradycyjną kuchnię. Marzy Ci się widok Nowego Jorku? A może wolisz fantazyjne wzory lub pole kwiatów? Każdy z nich może się znaleźć na takim panelu.

Płyty z betonu architektonicznego – surowe i eleganckie

Absolutnym aranżacyjnym hitem stały się ostatnio płyty z betonu architektonicznego. Idealnie komponują się z nowoczesną charakterystyką wnętrza, niezależnie, czy jest to kuchnia, czy salon. Do wyboru zazwyczaj jest kilka kolorów, a wśród nich najpopularniejsze są:

  • biel,
  • szarości (ciemniejsza i jaśniejsza),
  • antracyt.

Oczywiście istnieje możliwość zamówienia również barwionych płyt, dzięki czemu możesz ją dowolnie dopasować do wybranego wnętrza. O czym należy wspomnieć to fakt, że te przeznaczone do kuchni są wyzbyte porów – mają gładką powierzchnię, którą doskonale się czyści.

Płytki klinkierowe dla fabryki dobrego smaku

Industrialny styl, jak sama nazwa wskazuje, czerpie pełnymi garściami z charakterystyki starych fabryk. Lofty stały się w ostatnim czasie bardzo popularnymi wnętrzami. Nie inaczej jest w przypadku kuchni. Nowoczesne fronty i zabudowę można połączyć z elementami odwołującymi się do przestrzeni przemysłowych. Dzięki temu zyskają oryginalną stylistykę, która już od progu będzie budzić pozytywne emocje. Klinkier jednak musi zostać w specjalny sposób zaimpregnowany – niedopilnowanie tego elementu może wpływać negatywnie na jego trwałość. W końcu kuchnia jest pomieszczeniem, w którym warunki bywają czasem niesprzyjające – szczególnie gdy jest większa wilgotność powietrza.

Jaki pomysł najlepszy?

Zdecydowanie taki, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Jeśli jednak jesteś przed remontem kuchni, planujesz przygotowanie z niej nowoczesnej przestrzeni, możesz skontaktować się z nami! Zajmujemy się m.in. w Warszawie tworzeniem nowych wnętrz, także tych kuchennych. Mamy na tym polu 25 lat doświadczenia, więc możemy zagwarantować kompleksowe i profesjonalne usługi najwyższej jakości. Nie tylko wspólnie z Tobą zaplanujemy wygląd pomieszczenia, ale zaproponujemy też najciekawsze rozwiązania. Jeśli zechcesz, do Twojej kuchni stworzymy też zabudowę na zamówienie!