Teraz po otrzymaniu zezwolenia, bez którego nie może się odbyć zabudowa balkonu lub zabudowa balkonów (jeśli takie posiadamy w większej ilości), nadszedł czas na kolejny ruch. Albo zapraszamy od razu projektanta i na kanwie jego doświadczenia pomysłów i sugestii wspólnie opracowujemy koncepcję zabudowy balkonu, albo samodzielnie lub wspólnie, rodzinnie pochylamy się na nad tym problemem. Przed nami jest przecież szereg wstępnych zagadnień do rozpatrzenia.

Czy zabudowa balkonu będzie naszą „krainą wypoczynku” ?

Rekreacyjną strefą z relaksującymi meblami, gdzie spędzimy czas przy filiżance herbaty, kawy lub lampce czegoś bardziej lub mniej mocnego goszcząc przyjaciół ? A może zainstalujemy tu głośniki z sącząca się muzyką chillout, lub telewizor z ulubionymi serialami dla bardziej indywidualnego pobytu ? Konieczne jest przy tym ciągłość stylu wystroju: taki sam na balkonie jak i we wnętrzu, ponieważ może tu wchodzić w rachubę dość zaskakująca koncepcja. Mianowicie przy otwarciu drzwi balkonowych takie połączenie z pokojem wizualnie powiększa przeważnie powierzchnię zabudowy balkonów „przedłużając ją”, lub odwrotnie, dodaje przestrzeni salonowi wkomponowując powierzchnię balkonu jakby w jego dalszy ciąg.

Funkcję wypoczynkową wzmocni zapewne balkon – ogród. Trzeba zdawać sobie sprawę, iż będziemy dostosowywać aranżacje wnętrza zabudowy balkonu do zmieniających się pór roku. Ale rozkoszowanie się kontaktem z „naturą pod ręką” da nam zapewne dodatkową dawkę energii na ten nieustający proces zmian różnych sezonowych roślin i kwiatów.

Natomiast biorąc pod uwagę wersję zamiany zabudowy balkonu, w oranżerię zimową nawet z kwiatami z egzotycznych krajów w roli głównej, musimy pamiętać o temperaturze i wilgotności wymaganej przy hodowli niektórych unikalnych w naszej strefie klimatycznej gatunków a nie zawsze możliwych do osiągnięcia w warunkach domowych. Jeśli wybierzemy wariant z dużą ilością roślin, to zabudowa powinna być bardziej przeszklona. Tu zastosujemy wybór między zabudowa balkonów w systemie ramowym lub bezramowym.

Czy zabudowa balkonu ma pełnić funkcje użytkowe ?

Jeśli ma raczej pełnić funkcje bardziej gospodarcze i ekspozycja przedmiotów tam się znajdujących jest mało pożądana, to oczywiście obowiązuje mniejsze przeszklenie z naklejanymi choćby miejscowo dodatkowymi foliami. Będziemy przecież używali zabudowy balkonu jako podręcznego magazynka, a z braku odpowiedniej piwnicy jako miejsca postoju naszych rowerów i innych sprzętów sezonowych nie tylko sportowych.

Czy zabudowa balkonu spełni funkcje mieszane?

To kompilacja wszystkich wymieniony czynników i wymaga raczej podziału powierzchni na dwie strefy. A wystrój zależny będzie tylko od naszej wyobraźni i gotowości finansowej.

Od uwzględnionej opcji zależy w dużej mierze wybór materiału na podłogę. W zależności od przewidzianej „wykwintności” tej powierzchni mamy do wyboru różne materiały: płytki, wykładzinę, panele, linoleum itp.

Dodatkowe elementy stosowane w świetle różnorakich uwarunkowań użytkowych wystroju wnętrza to wszelakiego rodzaju haki, zaczepy, kosze.

Niezależnie jaki wariant wybierzemy dobrze przemyślana koncepcja wraz z solidnym wykonaniem zabudowy balkonów oczywiście w firmie Żar Kar , która obchodzi właśnie 25-lecie działalności i sprosta w związku z tym każdemu wyzwaniu, sprawi Państwu satysfakcję oraz doda funkcji estetycznych lub użytkowych Waszemu mieszkaniu.

Już niedługo następny odcinek rozwijający kolejne zagadnienia poruszone w tym odcinku.

A więc do kolejnego wkrótce !