Gdy po debacie rodzinnej lub samodzielnie podjętej decyzji stwierdzicie – tak, zabudowa balkonu to jest to ! i będziecie chcieli wdrożyć plan, nie wolno Wam zapominać, o niezbędnych formalnościach wymaganych przy realizacji zabudowy balkonu. Musicie zadać sobie także podstawowe pytanie: jaką funkcje ma spełniać nowa wygospodarowana przez Was przestrzeń? Czy będziecie ją zmieniać sezonowo umieszczając roślinność i dostosowując do niej cyklicznie aranżację wraz ze zmieniającymi się porami roku? Czy raczej przeznaczycie ten dodatkowy obszar jako stały, niezmienny element Waszego mieszkania np. na przestrzeń gospodarczą. A może będzie to nowe – nastrojowe miejsce pracy, gdzie stworzony odpowiednio klimat umili czas na to przeznaczony, przechodząc płynnie od zajęć zawodowych do wypoczynku i z powrotem.

A więc, ponieważ każda podróż, także w krainę marzeń, zaczyna się od pierwszego kroku zacznijmy ją jak profesjonaliści – od przygotowań, czyli załatwienia formalności.

zabudowa_balkonu

Załatwiamy formalności wymagane do zabudowy balkonów

Musimy zdawać sobie sprawę, że żadna zabudowa balkonu nie może być zainstalowana bez pozwolenia spółdzielni lub wspólnoty. I właśnie tu na podstawowym szczeblu, może nas spotkać przykra niespodzianka, pierwsza przeszkoda nie do pokonania, niwecząca piękne plany. Otóż niektóre spółdzielnie w swoich regulaminach nie pozwalają na zabudowy balkonów, ponieważ wiąże się to ze zmianą elewacji, zwłaszcza np. gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania w budynku zabytkowym. W takiej sytuacji musimy niestety zrezygnować z naszych planów. A więc rada pierwsza.

74

Pamiętajcie – nie traćcie czasu ani pieniędzy na zakup materiałów na zabudowę balkonu, ani nie umawiajcie się na wizytę specjalistycznej ekipy realizującej zabudowy balkonów (np. w firmie Żar Kar), zanim nie pofatygujecie się po zgodę.

Niestety nie otrzymacie jej od ręki, ponieważ Wasz projekt trafia do urzędu miasta lub gminy a ustawowy czas oczekiwania na opinię to 30 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymacie odpowiedzi, można przyjąć to jako milczący akcept i uważać iż sprawa została załatwiona pozytywnie. Nie radzimy ryzykować zabudowy balkonu bez zgody, bo zostanie to niechybnie potraktowane jako samowola budowlana ze wszystkimi konsekwencjami z tym związanymi. Gdy mamy już w ręku stosowne zezwolenie możemy przejść do kolejnych kroków. Każdym z nich i związanymi z tym aspektami zajmiemy się oddzielnie w następnych odcinkach naszego bloga, dotyczącego zabudowy balkonów.

A więc do kolejnego wkrótce!