Pełne wykorzystanie przestrzeni jest istotne zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, w których brakuje miejsca na osobną garderobę. Szafa do zabudowy pozwala lepiej zagospodarować pomieszczenie i sprawić, że będzie ono wydawało się bardziej przestronne. Stereotyp na temat tego mebla jako ciężkiego, dużego i zawadzającego, odchodzi powoli do lamusa – odpowiednio dobrany oraz zaprojektowany będzie nie tylko praktyczny, ale również efektowny. I to nie tylko w małych wnętrzach.

Szafy wnękowe – mnogość zastosowań

Umieszczona w korytarzu sprawdzi się jako schowek na buty, odzież sezonową, albo jako magazyn na sprzęt sportowy. W sypialni zastąpi z powodzeniem zarówno mniejsze dodatkowe meble, jak i komody czy bieliźniarki. Postawiona w formie ścianki działowej stworzy iluzję podwójnego pomieszczenia, dając możliwość aranżacji, np. domowego biura albo biblioteczki. Dobrze zaprojektowana poprawi proporcje pomieszczenia.

Szafa może być zbudowana:

  • w wersji całościowej,
  • a także bardziej oszczędnej – z mocowaniem drążków i półek do ścian.

W tym drugim wariancie pozbawionym boków pamiętajmy o pomalowaniu ścian, co ochroni je przed zabrudzeniem. Wersja pełna jest rozwiązaniem droższym, ale często koniecznym, gdy np. ściany wnęki są nierówne.

Szafy wnękowe w kuchni, zamiast tradycyjnych mebli? Jak najbardziej

Wówczas trzeba jednak pamiętać o wzmocnieniu półek, aby nie ugięły się pod z reguły większymi ciężarami. W przypadku małej kuchennej powierzchni, szafa będzie pełniła funkcję schowka na rzeczy, z których rzadko korzystamy lub na zapasową żywność – wtedy lepiej zrezygnować z przeszklonego frontu, aby zawartość nie była widoczna. Z łatwością umieścimy w niej również większe urządzenia, jak piekarnik czy mikrofala. Ich ukrycie za jednolitą obudową, na czas, gdy nie są użytkowane, pozwoli uzyskać nowoczesny i spójny wygląd.

Dobierając szafę do zabudowy, skupmy się na wyborze odpowiednich drzwi

Najpopularniejszym rozwiązaniem są szafy przesuwne, które sprawdzą się nawet w bardzo wąskich pomieszczeniach, nie blokując przejścia otwieranymi do zewnątrz skrzydłami. Kiedy decydujemy się na szafę przesuwną, zadbajmy o to, by drzwi nie były zbyt ciężkie, co mogłoby skutkować uszkodzeniem szyn. Do wagi i wysokości drzwi dobierane są okucia systemu jezdnego – zwykle mogą one przenieść do 80 kg. Montaż stoperów blokujących drzwi zapobiegnie samoistnemu ich przesuwaniu. Jednak ważne są nie tylko walory funkcjonalne – estetyka wykonania mebli przyciąga wzrok i potrafi przesądzić o charakterze wnętrza, stanowiąc część aranżacyjnej układanki. Połączenie spokojnych barw, lustrzanych wstawek z drewnem w skandynawskim stylu ociepli oraz rozświetli pomieszczenie, a także optycznie je powiększy. Jeżeli natomiast dysponujemy dużą przestrzenią i niestraszne nam ciemne kolory – dobrym rozwiązaniem będzie szafa w stylu industrialnym – z matowymi frontami, w graficie lub czerni, z metalowymi elementami. Taki projekt będzie współgrał z ceglanymi lub betonowymi ścianami. Aby jednak uniknąć efektu przytłoczenia, zdecydujmy się na przeszklone drzwi uchylne.

Szafa w zabudowie będzie nam służyła przez lata, jednak estetyka musi iść w parze z jakością

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. Wykonanie niezobowiązujących pomiarów i wyceny jest możliwe on-line, jednak łatwo w tym przypadku o pomyłkę w pomiarach czy późniejsze komplikacje w montażu – osobista wizyta przedstawiciela firmy pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Żar & Kar wykonuje różnego rodzaju meble, w tym m.in. szafy wnękowe na zamówienie, nie tylko w Warszawie, ale i na terenie okolicznych miejscowości. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie pozwala na realizację indywidualnych wizji, a nawet najbardziej skomplikowanych projektów.