Balkon jest szczególnym miejscem w każdym mieszkaniu. Dzięki przemyślanemu projektowi i wyposażeniu może stać się namiastką ogrodu, strefą prawdziwego relaksu w centrum nawet najbardziej zatłoczonego i hałaśliwego miasta. Może posłużyć jako ogród zimowy, domowa oranżeria, biblioteczka, a nawet… sypialnia. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wykonaniu zabudowy. W poniższym artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na urządzenie i wykorzystanie zabudowanego balkonu.

Powiększenie przestrzeni

Niewątpliwą zaletą, jaką daje zabudowa balkonów, jest możliwość znacznego powiększenia przestrzeni mieszkania. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich lokali w bloku – zwłaszcza w aglomeracjach, obejmujących m.in. Warszawę, Poznań, czy Trójmiasto, gdzie ceny lokali bywają niebotycznie wysokie. Wówczas uzyskanie kilku dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni jest w tym przypadku na miarę złota.

Przestrzeń tę można wykorzystać na wiele sposobów. Zabudowanie balkonu z jednoczesnym wyburzeniem ściany dzielącej go od mieszkania zwiększa pokój, ale równocześnie zmienia jego proporcje, wydłużając pomieszczenie. Musimy przy tym pamiętać, że przed przebudową istniało jedno lub dwoje drzwi wejściowych na balkon. Zatem zlikwidowaną część ściany należałoby wypełnić też dodatkowymi drzwiami (bo w zimie musi być zabezpieczenie termicznie), lub co jest bardziej udanym pomysłem, powinniśmy zainstalować jedne większe (np. przesuwne) drzwi wypełniające dużą lukę. Bez wyburzania ściany jest to natomiast sprytny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na biuro, winiarnię, biblioteczkę czy po prostu miejsce, w którym przyjemnie jest przebywać i odpoczywać.

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie zabudowanego balkonu jako dodatkowego pomieszczenia do przechowywania różnych rzeczy. To dobry pomysł, szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań czy braku innych miejsc do przechowywania, jak garaż czy komórka lokatorska. Aby nie zrobić jednak z balkonu piwnicy i nie zagracić go stertą przedmiotów, dobrze jest pomyśleć o odpowiednim umeblowaniu czyli właściwym projekcie i wykonaniu przez sprawdzoną firmę. Szafy wnękowe lub innego typu meble na wymiar przechowają bez trudu buty zimowe w lecie, ubrania letnie zimą, a nawet sprzęt sportowy, walizki czy opony. Szafa wnękowa na zamówienie, dostosowana wymiarowo do wielkości balkonu, idealnie dopasuje się do nowo powstałego pomieszczenia, nie burząc jego proporcji i pozwalając ponadto na wykorzystanie go jeszcze w innych celach, np. jako zimowy ogród czy mała oranżeria.

Oranżeria lub zimowy ogród na balkonie – nawet w centrum Warszawy!

Zabudowa balkonu pozwala na stworzenie w mieszkaniu prawdziwego kącika relaksu. Wygodne fotele lub nieduża kanapa, stolik kawowy i mnóstwo zielonych, kwitnących roślin ożywiających przestrzeń uczynią z niego przyjemne miejsce spotkań dla rodziny i przyjaciół.

Natomiast osoby, które marzą o prawdziwej zielonej oazie, mogą zdecydować się na stworzenie ogrodu zimowego lub oranżerii. Balkon wcale nie musi być duży. Nawet niewielka powierzchnia, odpowiednio zaaranżowana i wykonana, może być tak samo urzekająca, jak prawdziwy ogród przydomowy. Najłatwiej poddać metamorfozie loggię czy balkon ograniczony z trzech stron ścianami – w tej sytuacji przeszklone ścianki wystarczy wstawić tylko w jednej płaszczyźnie. Balkony o innej konstrukcji, np. podparte, podwieszane czy wspornikowe, trzeba zabudować przeszkleniami aż z trzech stron, jednakże profesjonalna i doświadczona firma z Warszawy bez trudu poradzi sobie i z takim zadaniem. W przypadku zabudowy z dużymi przeszkleniami na trzech ścianach, warto je osłonić przed oczami sąsiadów roletami lub żaluzjami – uzyskamy w ten sposób więcej prywatności i z pewnością będziemy czuć się bardziej komfortowo. Osłona tego rodzaju skutecznie ochroni również balkon przed słońcem. Jasne, intensywne światło bywa uciążliwe, zwłaszcza wtedy, gdy ogród zimowy mieści się od południowej strony. W zależności od stylu mieszkania, mogą to być rolety bambusowe lub drewniane, żaluzje pionowe, poziome lub tzw. rzymskie, ewentualnie można powiesić również kolorowe zasłony.

A co z podłogami? Jeśli ogród zimowy ma spełniać tylko swą podstawową funkcję, czyli być miejscem, w którym będziemy hodować rośliny, płytki wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Są łatwe w czyszczeniu i odporne na różnice temperatur. Decydując się na montaż paneli lub desek tarasowych, konieczne będzie zapewnienie dodatkowego ogrzewania jesienią i zimą.

Zabudowany balkon jako czytelnio-biblioteczka

Odpowiednio zaplanowana i wykonana zabudowa balkonu może posłużyć jako dodatkowy pokoik, w którym będziemy mogli urządzić małą czytelnię z biblioteczką. Poza wygodnym fotelem, lampą i stolikiem, potrzebny będzie także regał na książki. Chcąc wykorzystać maksymalnie zazwyczaj niewielką balkonową przestrzeń, warto zdecydować się na meble na wymiar. Wykonany na zamówienie, według określonych rozmiarów regał, komoda czy sekretarzyk pozwoli na wygodne przechowywanie książek i ewentualnie innych bibelotów, tworząc przytulny kącik, a przy tym – dzięki przeniesieniu księgozbioru na balkon – pozwalając na znaczne oszczędzenie miejsca w mieszkaniu.

Chcąc przechowywać na zabudowanym balkonie książki, koniecznie zwróćmy uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków termicznych. Duża wilgotność, zbyt niska temperatura zimą lub przeciwnie – zbyt wysoka latem może doprowadzić do zniszczenia księgozbioru. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w odpowiednie ogrzewanie. Najłatwiej zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny lub bardzo modny ostatnimi czasy dekoracyjny kaloryfer. Nowoczesne modele są bardzo estetyczne wizualnie, nie szpecą wnętrz i nie są montowane na stałe, więc ewentualnie latem, podczas upałów, można je np. znieść do piwnicy czy garażu.

Nie tylko zimno może być wrogiem przechowywanych na balkonie książek. Wielotygodniowe, intensywne padanie promieni słonecznych wprost na druki oraz wysoka temperatura mogą wpłynąć bardzo negatywnie na kondycję księgozbioru – grzbiety blakną, stronice zwijają się pod wpływem upału, a klej się rozpuszcza. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji i częstym wietrzeniu balkonu latem, a także takim ustawieniu mebli czy szaf na wymiar, aby księgozbiór nie był narażony bezpośrednio na promienie słońca.

Nie należy zapominać również o podłodze. Zwykle balkony wyłożone są gresem czy innego typu płytkami, jednakże jeżeli zależy nam na miejscu komponującym się stylistycznie z resztą mieszkania, prawdziwym dodatkowym „pokoju”, dobrze jest zdecydować się na inne podłoże. W tym przypadku sprawdzą się deski tarasowe lub panele, a gdy chcemy pomieszczeniu dodać więcej przytulności, możemy pomyśleć jeszcze o dywanie.

„Kraina wypoczynku” z zabudowanego balkonu – ograniczona jedynie wyobraźnią

Oranżeria, ogród zimowy, winiarnia, czytelnia i biblioteczka, mały pokój gościnny, pomieszczenie do przechowywania… Pomysłów i możliwości wykorzystania zabudowanego balkonu jest mnóstwo. Bez względu na to, którą inspirację wykorzystasz, konieczne będzie wykonanie zabudowy przez specjalizującą się w tych zadaniach firmę.

Żar Kar – rodzinna firma z Warszawy, działająca z sukcesem w branży od ponad 25 lat, oferuje kompleksowe i profesjonalne wykonywanie zabudowy balkonów w Warszawie i okolicach. Ponad dwie dekady doświadczenia i setki zadowolonych Klientów stanowią najlepszą wizytówkę firmy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą (https://www.zar-kar.com.pl/).